KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Aktuality KDU-ČSL a Miluše Horská zakládají Volební akademii žen
Zpět

KDU-ČSL a Miluše Horská zakládají Volební akademii žen

Přidáno 2. 2. 2016
Ilustrační foto
Zvýšit počet a vliv úspěšných kandidátek na všech úrovních české politiky, to je cíl tréninkového programu s názvem Volební akademie žen. Jeho první ročník dnes zahájila senátorka Miluše Horská a KDU-ČSL. Během třídenní Akademie bude zhruba třicet političek a manažerek kampaní každý rok trénovat komunikaci s médii, vedení volebních týmů nebo plánování strategie kampaní. Získané dovednosti si absolventky ověří také v praxi díky mentoringovému programu, který strana chystá. Během mentoringu budou absolventky Akademie stínovat zkušené politiky KDU-ČSL při každodenní práci a získají tak lepší představu o práci politika.
„V Čechách se diskuse o podpoře žen v politice už dlouho točí jen v kruhu navrhování a zamítání kvót. Já jsem se rozhodla tento kruh rozevřít a přijít s novým inovativním řešením. Klíčem k více ženám v politice je podpora networkingu, dobrých vzájemných vztahů a inspirace a trénink dovedností pro volební klání. To jsou základní hodnoty naší Akademie,“ říká prezidentka Akademie, nezávislá senátorka, místopředsedkyně Senátu a ústavně nejvýše postavená žena v ČR Miluše Horská. „Dlouhodobě spolupracuji s KDU-ČSL a jako nezávislá senátorka chci dostávat do politiky více žen, které sdílejí podobné hodnoty,“ dodává Horská.

Plánování Akademie předcházel průzkum mezi členkami KDU-ČSL, který ukázal, že si většina členek přeje, aby KDU-ČSL přijala nějaké opatření pro podporu žen, ale že by to neměly být kvóty. Většina členek si přeje aktivity, které by umožnily lepší networking a prakticky členky vybavily pro volební kampaně, jako je mediální komunikace či strategické plánování kampaní. Inspirací pro přípravu Akademie byla americká Women’s Campaign School nebo irská iniciativa Women for Election. Na základě průzkumu a zahraničních zkušeností vytvořil tým Miluše Horské vzdělávací curriculum, které bude připravovat na specifické výzvy, kterým ženy v politice a ve volebních kampaních čelí.

„Nevnucujme ženám kvóty, přejme jim radost z vlastního úspěchu. Z jedním z důvodů proč podporujeme projekt Volební akademie žen je to, že se jedná o doplnění našich aktivit v oblasti politického vzdělávání našich členů, politiků a kandidátů. Ty zahrnují ročně desítky seminářů a školení pokrývajících veškeré oblasti politiky. Spolupracujeme s EAD a vznikl také nový think-tank“, říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Mentoringový program, který strana připravuje, umožní absolventkám Akademie strávit krátký čas s již zvolenými politiky a stínovat je při výkonu mandátu. Získají tak vhled do každodenní práce politika a výkonu mandátu. Účastnice mentorignu budou mít lepší představu, co je v případě zvolení čeká a budou na novou roli lépe připraveny. Jako mentor v programu se zatím nabídl europoslanec Tomáš Zdechovský, senátorka Miluše Horská, starostka obce Ratíškovice Anna Hubáčková nebo místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová. Cílem je, aby v každém kraji byl alespoň jeden mentor.

Akademii doprovází kampaň #MelaByKandidovat probíhající hlavně na sociálních sítích. Ta má upozorňovat na úspěšné ženy, které by mohly zúročit své zkušenosti v politice. Lidé, kteří vědí o ženě, kterou by rádi viděli ve volené funkci, ji mohou na sociálních sítích označit hashtagem #MelaByKandidovat, aby se o ní dozvěděli i ostatní. Můžou také využít kontaktního formuláře na stránkách www.melabykandidovat.cz a dát o ní vědět přímo KDU-ČSL.

První ročník Volební akademie žen se uskuteční od 1. do 3. dubna v Havlíčkově Brodě a zájemkyně mohou posílat přihlášky až do pondělí 7. března. Akademie je otevřená především členkám KDU-ČSL a partnerských organizací Mladí lidovci, Mladí křesťanští demokraté a Sdružení žen. Přihlásit se ale mohou i nestraničky, které s KDU-ČSL spolupracují a její hodnoty jsou jim blízké. KDU-ČSL je jedinou nelevicovou stranou s ženskou platformou. Volební akademie žen navazuje na dlouholetou činnost Sdružení žen KDU-ČSL u jehož zrodu stála nynější europoslankyně Michaela Šojdrová.


Petra Hrušová Tisková mluvčí KDU-ČSL Tel 731 603 853 hrusova@kdu.cz

Miluše Horská Prezidentka Volební akademie žen Pro vyjádření a rozhovory s Miluší Horskou, prosíme, kontaktujete Lenku Halfarovou.

Lenka Halfarová Tajemnice Volební akademie žen Tel 731 124 363 halfaroval@senat.cz

Fotogalerie: