Akademie žen je tréninkový program, který má za cíl zvyšovat počet a vliv úspěšných kandidátek do volených funkcí na všech úrovních české politiky.
V KDU-ČSL je přes 11 000 žen, polovina členské základny. Kromě čtvrtiny komunálních zastupitelů jsou pouze čtyři poslankyně, jedna europoslankyně, šest senátorek a jedna místopředsedkyně strany.

Nemyslíme si, že je něco lepší, nebo horší, protože je tam více žen nebo mužů. Nejme genderisti, nechceme kvóty. Řešíme manažerský problém - potenciál poloviny členské základy skoro nevyužíváme.

Chceme, aby více členek kandidovalo a aby jich bylo více zvoleno.

Udělali jsme průzkum mezi členkami (ve kterém samy členky odmítly kvóty), podívali jsme se, jak to dělají na The Women's Campaign School at Yale, Women for Election či HeForShe, oslovili jsme ústavně nejvýše postavenou ženu v ČR senátorku Miluši Horskou, aby se stala prezidentkou Akademie, napsali jsme projekt, získali grant a vznikla Volební akademie žen.

Nabízíme kombinaci teoretických školení a praktických tréninků v oblasti vedení a řízení, komunikace a politického marketingu, které dohromady tvoří vzdělávací program, jaký v Čechách nemá obdobu. Naše curriculum je navrženo ženami a pro ženy tak, aby co nejlépe připravovalo na specifické výzvy, kterým ženy v politice a ve volebních kampaních čelí.

Absolventky získají teoretické znalosti z oblasti vedení volebních kampaních, mediální komunikace, veřejné prezentace a etikety, které se zároveň naučí využívat v praktických seminářích a při skupinové práci. Mezi lektory Akademie jsou zkušené političky, specialisté z veřejných i politických institucí a soukromého sektoru. Program je inspirován obdobnými programy v zahraničí (Např. Women’s Campaign School na Yale University). Absolventky Akademie jsou připraveny samy kandidovat ve volbách od lokální po celostátní úroveň, vést volební týmy nebo poskytovat odborné poradenství kandidátům či zastávat jiné vedoucí pozice.

Organizátorem projektu je senátorka Miluše Horská, KDU-ČSL a Evropská akademie pro demokracii.

Pro koho je Akademie určena

Akademie je primárně určena členkám KDU-ČSL a partnerských organizací Mladí lidovci, Mladí křesťanští demokraté či Sdružení žen KDU-ČSL. Akademie je však otevřená i nestraničkám, které prokazatelně s KDU-ČSL spolupracují či jsou jim blízké křesťansko-demokratické hodnoty a chtěly by je zastávat i v politice, členství tedy není podmínkou.

Pro přijetí do studia na Akademii je nutné uspět ve výběrovém řízení. Uchazečky budou vybrány na základě životopisu a motivačního dopisu, které přiloží k přihlášce. Naší snahou je, aby každý ročník Akademie tvořil vyvážený mix studentek různého věku a zkušeností, aby studium bylo pro všechny co největším přínosem.